A Magyar Posta egy komoly és sajnálatos problémára hívja fel a figyelmet egy most indított kampányával, – mert a postások védelme közügy. A közfeladatot ellátó személyek védelmének növelését, különösen a postások és más postai alkalmazottak elleni támadásokra történő figyelemfelhívást célzó kampányt a rendőrség és a mentőszolgálat is támogatja.
Cél a postások védelme
A postások mindennapi munkájuk során rengeteg kihívással és veszéllyel néznek szembe, és sajnos egyre gyakoribbak a fizikai és verbális bántalmazások.
Balczó Barnabás, a Magyar Posta elnök-vezérigazgatója elmondta, az elmúlt években jelentősen nőtt a postai dolgozók, különösen a kézbesítők elleni erőszakos cselekmények száma, tavaly mintegy 70 atrocitás érte a postásokat, ami 10 százalékkal több, mint az előző időszakban. A postásokat ért támadásokat és bántalmazásokat sorolva többi között kiemelte, hogy az egyik kézbesítőt gumilövedékkel lőtték meg, volt olyan eset is, amikor egy kézbesítőt többen is körbevettek, és több mint egy órán keresztül nem engedtek tovább.
Csaba Éva, Szekszárd 1 posta vezetője vállalta, hogy képviseli a munkatársakat a Postásnak lenni nem küzdősport című kampányban. A postai ügyfélszolgálati ügyintézők és a kézbesítők is közfeladatot ellátó személyek, akiket törvény is véd, hiszen a társadalom működése szempontjából fontos összekötő szerepük van! Vigyázz rájuk!
A postások közfeladatot látnak el, az ellenük elkövetett bűncselekmény szigorúbb bűntetést von maga után
Az elnök-vezérigazgató felhívta a figyelmet arra, hogy a törvény egyértelműen fogalmaz, az egyetemes szolgáltatást végző postással szemben elkövetett bűncselekmény minősített büntetőkategóriába esik, és akár börtönbüntetést is jár érte. Balczó András elmondta, a Magyar Posta felmérése szerint a lakosság több mint negyede nincs azzal tisztában, hogy a közfeladatot ellátó személy ellen elkövetett bántalmazás szigorúbb büntetéssel járhat. Ötöde pedig tévesen azt gondolja, hogy a postai dolgozók nem közfeladatot ellátó személyek. – Hangsúlyozta, a Magyar Posta Zrt. elkötelezett a munkavállalói biztonsága mellett. Ennek érdekében fejlesztik biztonságtechnikai eszközeiket, rendszeres tréningeket tartanak, hogy a dolgozók jól fel tudják mérni, és megfelelően kezeljék a fenyegető, veszélyes helyzeteket. Példaként említette, hogy a kézbesítők PDA-készülékeit segélyhívó funkcióval látták el így azok támadás, rosszullét vagy baleset esetén azonnal jeleznek a társaság biztonsági diszpécserszolgálatának.
Miért fontos a postások védelme?
- Közfeladatot látnak el: A postások alapvető szerepet játszanak a társadalom mindennapi működésében. Ők biztosítják a levelek, csomagok, hivatalos iratok kézbesítését, amely nélkülözhetetlen a zökkenőmentes kommunikációhoz és ügyintézéshez.
- Kiemelt védelem: Munkájuk fontosságára való tekintettel a postásoknak kiemelt védelemre van szükségük. Egy postás elleni támadás nem csak a személyt, hanem a közszolgáltatás folytonosságát is veszélyezteti.
Mit tehetünk mi a postások védelmére?
- Tisztelet és megbecsülés: Tiszteljük és becsüljük meg a postások munkáját! Egy kedves szó vagy egy mosoly sokat jelenthet számukra.
- Jelentés: Ha tanúja vagy egy postás elleni támadásnak, azonnal jelentsd a hatóságoknak! Közös felelősségünk, hogy megvédjük őket.
Tegyük együtt biztonságosabbá a postások mindennapjait!
Ne feledd, postásnak lenni nem küzdősport!
Forrás: MTI, Magyar Posta
Kapcsolódó oldal:
Postásbiztonság, MP